10 iemesli kāpēc mācīties Ziemeļvalstu valodas!
1. Pērc vienu, saņem trīs
Tā gandrīz vai sanāk, jo, kad iemācās kādu no trijām skandināvu valodām – norvēģu, zviedru vai dāņu, vari saprasties arī pārējās divās valodās.
Gandrīz 20 miljoniem cilvēku dzimtā valoda ir viena no skandināvu valodām. Islandē visi skolā ir mācījušies dāņu valodu, bet Somijā – zviedru valodu, kas līdz ar somu valodu ir otrā oficiālā valsts valoda. Turklāt skandināvu valodas zināšanas ir liels atbalsts, mācoties radniecīgo vācu, nīderlandiešu un angļu valodu. Somu valoda, savukārt, ir radniecīga igauņu un lībiešu valodai.
2. Darbam
Jaunajā Eiropā Ziemeļvalstu un Latvijas uzņēmēji sadarbojas vēl vairāk un ciešāk – arvien tiek meklēti censoņi ar attiecīgo valodu zināšanām.
Daudzi Ziemeļvalstu uzņēmumi izveido savus klientu apkalpošanas centrus Latvijā. Tagad Latvijā Ziemeļvalodu runātāji ir vajadzīgi darba tirgū. Ja iemācies kādu no ziemeļvalodām, darbu atrast nebūs grūti.
Latviju apciemo daudzi Ziemeļvalstu tūristi, un ir nepieciešami cilvēki, kuri vada ekskursijas ziemeļvalodās, ir uz vietas restorānos un viesnīcās.
Ziemeļvalodas ir nepieciešamas arī partnerpilsētu sadarbībā, žurnālistikā, darbam Latvijas vēstniecībās Ziemeļvalstīs vai Ziemeļvalstu pārstāvniecībās Latvijā, Eiropas Savienības institūcijās.
Ziemeļos ir augstākais dzīves līmenis pasaulē. Tur ir vajadzīgs darbaspēks un valstis ir atvērušas darba tirgu baltiešiem. Patlaban Norvēģijā ir zemākais bezdarba līmenis Eiropā. Valodas mācīšanās ir ieguldījums nākotnē. Iegūsti to priekšrocību, kas citiem darba meklētājiem Eiropā varbūt nav – mācies ziemeļvalodas!
3. Tirgum
Ziemeļvalstis ir liels, vēl apgūstams tirgus mūsu uzņēmējiem.
Jebkura līmeņa valodas zināšanas – sākot ar pieklājības frāzēm līdz darba valodas līmenim – palīdzēs gūt lielāku atzinību un peļņu.
4. Kaimiņu būšana
Kāpēc ar kaimiņiem runāt angliski?
5. Atslēga ikdienai un kultūrai
Mācoties valodu, pārņem atklāsmes prieks, jo ir atrasta atslēga veselai tautai un kultūrai.
Lasīt Andersena pasakas, Ibsena lugas, Lindgrēnas grāmatas oriģinālā. Ziemeļvalstis ir dzimtene tādiem dižgariem kā Lāgerlēvai, Grīgam, Sibēliusam un Tūvei Jansonei. Ziemeļvalstīs sāka dziedāt A-ha, Bjorka, Sigur Ros, Cardigans. Tur iemācījās filmēt Bergmanis un Triers. Ziemeļi ir dzimtene aktrisei Grētai Garbo, filozofam Sērenam Kirkegoram, arhitektam Alvaram Ālto. Turklāt vai nebūtu jāmin arī Ziemassvētku vecītis, avantūrists Tūrs Heijerdāls, izgudrotājs Alfrēds Nobels?
Ziemeļvalstu sabiedrība ir interesanta ar ekoloģijas, dzimumu un sociālās vienlīdzības, kā arī tehnoloģiju novitātes idejām. Ja iemācies kādu ziemeļvalodu, Pepija Tev par godu pacels zirgu!
Manas valodas robežas ir manas pasaules robežas. Ludvigs Vitgenšteins
6. Mācies, lai mācītos
Valoda ir priekšnoteikums, lai studētu Ziemeļvalstīs. Tur izglītība ir bez maksas. Katru gadu iznāk tūkstošiem grāmatu Ziemeļvalstīs. Ziemeļvalodas ir solis gudrības virzienā.
7. Ceļojumam
Otrpus Baltijas jūrai ir skaisti – fjordi, kalni, ezeri, pilis. Ceļojums notiek citā dimensijā, ja kabatā ir valodas prasme. Valodas prasme – viegli nesama, bet ļoti noderīga bagāža!
8. Viegli
Mūsu mērķis - mācies nemanāmi. Izmantojot komunikatīvās metodes, jau no paša sākuma sāksi runāt ziemeļvalodā.
Skandināvu valodu gramatika ir ļoti vienkārša, salīdzinot ar vācu, latviešu vai krievu. Bet, ja esi mācījies vācu un/vai angļu valodu, būs vieglāk – priecāsies par visu atpazīstamo.
Somu valoda izceļas ar to, ka rakstītais ļoti labi sakrīt ar runāto.
9. Siržu un dvēseļu saziņa
Ja gribi ziemeļniekus pa īstam iepazīt, dari to caur viņu dzimto valodu. Ceļš uz to sirdīm būs īsāks.
Varbūt kādā no kultūras pasākumiem atradīsi īpašu saikni un draudzību? Draudzībā un mīlestībā recepšu nav, bet valoda var būt viena no sastāvdaļām.
10. Mūžu dzīvo, mūžu mācies... Jaunas prasmes bagātina personību
Kamēr vēl mācies, tu esi jauns. Ja pārstāj mācīties un attīstīt sevi, esi miris jau pirms nāves.